StoneX Bullion Analisti: Altın Piyasası Henüz Zirve Yapmadı!

StoneX Bullion Piyasa Analisti Fawad Razaqzada’ya göre, ABD doları bu hafta güçlenmeye devam etse de, altın için boğa piyasası henüz zirve yapmadı. Analist, USD’nin kısa vadeli gücüne rağmen altının uçmaya devam etmesini bekliyor.

Sarı metalin çöküşüne dair haberler abartı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın güçlü kalmaya devam ediyor. City Index için Pazartesi günü yayınlanan bir makalede Razaqzada, altının son dönemdeki yükseliş trendinin geçen hafta sonunda ABD dolarının gücü karşısında durakladığını kabul ediyor. Ancak sarı metalin çöküşüne dair haberlerin abartı olduğunu söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Değerli metal daha önceki rekor zirvesinden geri çekilirken, hafif düşüş eğilimli fiyat hareketi sergiledi. Bu da zirve yapmış olabileceğine dair bazı çağrılara yol açtı. Kısa vadeli teknik beklentileri hakkında bazı şüpheler olsa da, uzun vadeli yörüngesinin yükseliş eğilimini koruduğuna ve fiyatların yakında yeniden benzeri görülmemiş yüksek seviyelere ulaşabileceğine kesinlikle inanıyorum.

Altın fiyatının yeni zirveler belirlemesi için bu gerekiyor!

Ancak Razaqzada, altının yeni zirveler belirlemesi için doların düşüş eğilimini sürdürmesi gerektiğini söylüyor. Analist, Federal Reserve’in güvercin tutumunu sürdürmesine rağmen doların, İsviçre Ulusal Bankası’nın beklenmedik faiz indirimi ve İngiltere Merkez Bankası ile Avustralya Merkez Bankası’nın güvercin tutumları gibi dış faktörlerin desteğiyle güç kazandığını söylüyor. Buradan hareketle analist, şu yorumu yapıyor:

Sterlin, Avustralya doları ve Euro’daki düşüşler, son PMI’lar, mevcut ev satışları ve işsizlik başvuruları gibi cesaret verici ABD ekonomik göstergelerinin yanı sıra doların yükselişini daha da artırdı. Ancak bu göstergelerin Fed’i Haziran ayında faiz indirimine gitmekten caydırması pek olası görünmüyor. Özellikle de enflasyon düşük seyretmeye devam ederse.

Dolar ve altın fiyatları için ana risk olayı

Razaqzada, bu hafta hem dolar hem de altın fiyatları için ana risk olayına dikkat çekiyor. Bu olay Cuma günü gelecek olan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi. Bunun ardından piyasa dikkatini gelecek ayın başlarında Mart Tarım Dışı İstihdam ve TÜFE raporlarına çevirecek. Analist, bu doğrultuda şunları söylüyor:

Nisan başında açıklanması planlanan Mart ayı ABD verileri doların gidişatı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu rakamlardaki zayıflık, özellikle de gelecek enflasyon verilerindeki zayıflık, dolarda sürekli bir düşüşü hızlandırabilir ve potansiyel olarak altına destek verebilir.

Altının teknik resminde neler var?

Analist, altının teknik tablosuna da bakıyor. Razaqzada’ya göre, tüm göstergeler altının son günlerdeki yükseliş trendini orta ve uzun vadede sürdüreceğine işaret ediyor. Ancak kar alımları ve doların gücü son günlerde altının ivmesini düşürüyor. Analist, şu seviyeye dikkat çekiyor:

Geçen hafta yeni rekor seviyelere ulaşmadan önce daha yüksek dipler ve daha yüksek zirveler oluşturan uzun vadeli trend açıkça yükseliş yönünde. Bu sıralamadan sapma, düşüş görünümüne geçişi işaret edecektir. Şubat ayında görülen en son en yüksek seviye olan 1.984 dolar, aşılması halinde altının uzun vadeli yükseliş trendinin potansiyel bir sonucuna işaret edecektir.

Razaqzada, 1.984 dolardaki destek sağlam kaldığı sürece, altının son kısa vadeli zayıflığının uzun vadeli teknik görünümü önemli ölçüde etkilememesi gerektiğini ve birçok alıcının düşüşlere atlamak için kanatlarda beklediğini söylüyor. Analistin izlediği bir diğer önemli seviye ise 2.146 dolar. Razaqzada ayrıca, şu teknik seviyelere bakıyor:

Eski direnç seviyeleri, özellikle de son birkaç yılda önemli direnç görevi gören 2.075 dolar ila 2.081 dolar aralığı yeniden test edildiğinde destek haline gelebilir. Şimdi, izlenmesi gereken çok önemli bir destek alanı. Bu seviyenin ( 2.146 dolar) altına inilmesi, 2.075 ila 2.081 dolarlık destek aralığına doğru daha büyük bir düzeltmeyi tetikleyebilir ve bu da potansiyel olarak iyi satın alma fırsatları sunabilir. Kilit direnç seviyeleri arasında, altının son rekor kırışı sırasında üzerinde tutunmakta zorlandığı 2.195 dolar ve sonraki hedef olan 2.222 dolar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x